World Cup #3 Fort William Live

Live Events > World Cup #3 Fort William Live

Date2008-06-07
Forum ThreadLink

Calendar
  • 4x racing starts 4:30am Saturday 6th June - Australian east coast time.
  • DH racing starts 11pm Sunday 8th June - Australian east coast time

Links

.

*Things to note: not all the feeds below are the same. Some are more stable, and some are enocded at lower or higher bit rates. Freecaster encodes their video at around 800kbits/sec which equates to 80KB/sec. This means that you'll need at least a 1500Kbit ADSL (or cable) Internet connection in order to keep up with the streaming of the feed. 512k users can try a couple of the other feeds like MTBcut but will most likely run into issues with the video and audio going out of sync. Also with such a large data rate if you watch the full two hours coverage for both the 4x and DH you will go through around 1.2GB in quota (2.4GB for both) so please be weary that you don't get a massive ISP bill.

More feeds:

www.universalbikeracing.com www.massive-mag.tv







Qualifying Times

Rank     Race Nr     NAME / First Name     Country     UCI Mountain Bike Team     Time      
                                           
      1     27     MINNAAR Greg     RSA     SANTA CRUZ SYNDICATE     4:47.15      
      2     4     ATHERTON Gee     GBR     ANIMAL COMMENCAL     4:47.44      
      3     1     HILL Samuel     AUS     MONSTER ENERGY / IRON HORSE     4:49.02      
      4     3     PEAT Steve     GBR     SANTA CRUZ SYNDICATE     4:49.97      
      5     8     BAREL Fabien     FRA     SUBARU MOUNTAIN BIKE PRO TEAM     4:52.82      
      6     48     CATHRO Ben     GBR     MOJO ORANGE     4:52.86      
      7     18     ATHERTON Dan     GBR     ANIMAL COMMENCAL     4:53.07      
      8     13     RENNIE Nathan     AUS     SANTA CRUZ SYNDICATE     4:53.92      
      9     111     CAMELLINI Julien     FRA     CHAIN REACTION CYCLES/INTENSE     4:54.44      
      10     25     BLENKINSOP Samuel     NZL     YETI FOX SHOX FACTORY RACE TEAM     4:54.68      
      11     38     KOVARIK Chris     AUS     CHAIN REACTION CYCLES/INTENSE     4:54.97      
      12     23     LEOV Justin     NZL     YETI FOX SHOX FACTORY RACE TEAM     4:55.15      
      13     45     STANBRIDGE Dan     GBR     MOJO ORANGE     4:55.17      
      14     11     PASCAL Mickael     FRA     MSC BIKES     4:55.61      
      15     66     GRACIA Cédric     FRA     COMMENCAL - FURIOUS - OAKLEY TEAM     4:58.96      
      16     53     CAVALIER Amiel     AUS     GIANT MOUNTAIN BIKE TEAM     4:59.55      
      17     14     PEDEMANAUD Fabien     FRA     TEAM PYRENEES MOREWOOD     4:59.58      
      18     68     DELFS Mitchell     AUS     KENDA TOMAC     4:59.59      
      19     21     GUARDIA PASCUAL Bernat     ESP     MSC BIKES     4:59.86      
      20     74     ATKINSON Bryn     AUS     GT BICYCLES / MONGOOSE BICYCLES     5:00.30      
      21     20     NEETHLING Andrew     RSA     GT BICYCLES / MONGOOSE BICYCLES     5:00.87      
      22     98     HUTCHENS Chris     GBR     MOJO ORANGE     5:01.22      
      23     22     CANALS FLIX Pasqual     ESP     MASSI     5:01.35      
      24     101     SMITH Joseph °     GBR     TOMAC FACTORY RACING     5:01.46      
      25     35     OULEGO MORENO Ivan     ESP     MASSI     5:01.50      
      26     26     POLC Filip     SVK     KENDA TOMAC     5:01.59      
      27     9     VAZQUEZ LOPEZ David     ESP     LAPIERRE DH POWERED BY SAAB SALOMON     5:02.83      
      28     5     BEAUMONT Marc     GBR     TEAM BIKE RADAR     5:02.91      
      29     15     BRYCELAND Josh °     GBR     SANTA CRUZ SYNDICATE     5:03.00      
      30     205     VAGNER Adam     CZE     ---     5:03.20      
      31     56     COLE Cameron     NZL     TEAM MAXXIS     5:03.26      
      32     24     KLAUSMANN Marcus     GER     TEAM GHOST INTERNATIONAL     5:03.32      
      33     107     HART Danny °     GBR     LAPIERRE DH POWERED BY SAAB SALOMON     5:04.00      
      34     60     RANDO Jared     AUS     GIANT MOUNTAIN BIKE TEAM     5:04.11      
      35     106     STRAIT Kyle     USA     SPECIALIZED FACTORY RACING     5:04.59      
      36     125     BUTTON Joshua     AUS     ---     5:05.06      
      37     37     OLUND Herman     SWE     ---     5:05.23      
      38     67     MASTERS Wyn     NZL     ---     5:05.33      
      39     12     FAIRCLOUGH Brendan     GBR     MONSTER ENERGY / IRON HORSE     5:05.63      
      40     96     BARNES Joe     GBR     ---     5:06.12      
      41     17     REID Ben     IRL     ---     5:06.35      
      42     70     CUNNINGHAM Ruaridh     GBR     CHAIN REACTION CYCLES/INTENSE     5:06.39      
      43     44     SIMMONDS Matthew     GBR     CHAIN REACTION CYCLES/INTENSE     5:06.58      
      44     93     JONES Ralph     GBR     ---     5:06.58      
      45     108     MITCHELL Andrew     CAN     ---     5:06.69      
      46     197     KURTZ Cyrille     FRA     ---     5:06.79      
      47     39     DONOGHUE Neil     GBR     TEAM BIKE RADAR     5:07.60      
      48     94     WARREN Cody     USA     ---     5:08.10      
      49     47     SAIZ CASTANE Oscar     ESP     GIANT MOUNTAIN BIKE TEAM     5:08.18      
      50     36     BENNETT Kieran     NZL     ---     5:08.22      
      51     30     BEGGIN Alan     ITA     ---     5:08.24      
      52     57     PEKOLL Markus     AUT     SOLID ACLASS FACTORY TEAM     5:08.78      
      53     113     BUGNONE Marco     ITA     ---     5:09.24      
      54     33     RUFFIN Thibaut     FRA     ---     5:09.65      
      55     40     ZBINDEN Samuel     SUI     ARGENTINA BIKE GRAVITY TEAM     5:09.69      
      56     31     GSPAN Dominik     SUI     ---     5:09.72      
      57     79     TROQUIER Mathieu     FRA     SOLID ACLASS FACTORY TEAM     5:09.73      
      58     131     CRITCHLOW Daniel     GBR     CHAIN REACTION CYCLES/INTENSE     5:10.02      
      59     118     JUILLARD Valentin °     FRA     TEAM SUNN     5:10.05      
      60     124     RISCHBIETH Will     AUS     ---     5:10.07      
      61     51     JOHNSEN Espen     NOR     ---     5:10.47      
      62     55     BANGERT Cole     USA     ---     5:10.64      
      63     186     INESON Ben °     GBR     REVERSE COMPONENTS     5:11.46      
      64     142     GEOGHEGAN Jack °     GBR     ---     5:12.39      
      65     155     MACDONALD Brook °     NZL     ---     5:12.47      
      66     143     DANH PHA Kévin     FRA     TEAM PYRENEES MOREWOOD     5:12.70      
      67     121     DALE Sam °     GBR     CANNONDALE FACTORY RACING     5:13.32      
      68     200     BARRETT Aari °     NZL     ---     5:13.41      
      69     72     DEACON Tom     GBR     ---     5:13.46      
      70     114     FERREIRO PAJUELO Antonio °     ESP     MASSI     5:13.96      
      71     150     JENKINSON Stuart     GBR     PRINTEXPRESS UK MTB TEAM     5:14.28      
      72     194     STERNBERG Lars     USA     ---     5:14.29      
      73     61     SIEBER Andreas     GER     SOLID ACLASS FACTORY TEAM     5:14.38      
      74     99     SORRELL Rowan     GBR     ---     5:14.42      
      75     163     DERTELL dennis °     SWE     ---     5:14.47      
      76     80     BEER Marcel     SUI     IXS SPORTS DIVISION RACING TEAM     5:14.49      
      77     103     ASHBRIDGE Philip     GBR     ---     5:14.75      
      78     117     DELENTE Arnaud °     FRA     ---     5:14.91      
      79     97     MEARS Scott     GBR     ---     5:14.92      
      80     49     CALUORI Claudio     SUI     TOMAC FACTORY RACING     5:15.01

Rank       Race Nr       NAME / First Name       Country       UCI Mountain Bike Team       Time       
                                           
      1     1     JONNIER Sabrina     FRA     TEAM MAXXIS     5:31.70      
      2     4     RAGOT Emmeline     FRA     SUSPENSION CENTER     5:36.42      
      3     9     PUGIN Floriane     FRA     PLAYBIKER - IRON HORSE     5:40.41      
      4     22     NICOLE Myriam °     FRA     ---     5:44.89      
      5     20     PRUITT Kathleen     USA     ---     5:47.38      
      6     13     BUCHAR Claire     CAN     ---     5:50.29      
      7     19     MOLCIK Anita     AUT     4 ELEMENTS YETI/HOTEC/RSP     5:50.62      
      8     15     BUHL Melissa     USA     ---     5:51.82      
      9     24     SIEGENTHALER Emilie     SUI     SUSPENSION CENTER     5:55.40      
      10     18     GATTO Micayla     CAN     ---     6:01.99      
      11     14     RUCHTI Miriam     SUI     SPORT PROMOTION     6:02.14      
      12     25     PETTERSON Joanna     RSA     ---     6:05.12      
      13     34     MARGGRAFF Diana     ECU     ---     6:07.90      
      14     16     FRUHWIRTH Helene Valerie     AUT     ---     6:09.74      
      15     17     CANEPA Elisa     ITA     PLAYBIKER - IRON HORSE     6:18.24      
      16     7     SUEMASA Mio     JPN     MS-INTENSE FACTORY-RACING     6:22.71      
      17     30     MICHALOGIANNAKI Maria     GRE     ---     6:23.67      
      18     23     MART Jaymie     BAR     ---     6:24.45      
      19     32     BORDERES Sophie     FRA     ---     6:28.84      
      20     31     MARTIN Anka     RSA     ---     6:31.55      
      21     21     CANN Calamaty Jayne     GBR     ---     6:37.20      
      22     27     MORRIS Sheila     CAN     ---     6:38.89      
      23     26     RUBESAM Sandra     GER     ---     6:41.43      
      24     29     DIX Aimee     GBR     MOJO ORANGE     6:42.87      
      25     6     GROS Céline     FRA     SOLID ACLASS FACTORY TEAM     6:50.81      
      26     10     GRIFFITHS Fionn     GBR     NORCO WORLD TEAM     7:20.82      
      27     33     DICKERHOFF Leoni-Caro. °     GER     IXS SPORTS DIVISION RACING TEAM     7:28.48      
      28     2     MOSELEY Tracy     GBR     KONA     7:40.36      
      29     28     CURD Katy     GBR     ---     8:03.25      
      30     11     ATHERTON Rachel     GBR     ANIMAL COMMENCAL     11:17.23

Discuss this article here.